Mishimoto Lightweight Carbon Fiber Shift Knob - 65mm Tall - MMSK-CFC-65
No reviews yet Write a Review
Image is a representation of this item. Actual item may vary.
SKU:
MISMMSK-CFC-65
UPC:
Availability:
Regularly stocked product
  • Free Ground Shipping
  • Easy Checkout
  • Safe Payments
  • Amazing Selection
When the competition gets tight, every ounce of weight can mean the difference between victory and being the first loser. Your shift knob may not be the first thing you think of when you start down the road of weight savings, but with these Mishimoto carbon fiber shift knobs, you'll know every inch of your car is as light as it can be. Weighing in at just 2.4 ounces (68 grams) these shift knobs are made from high-quality woven carbon fiber and billet aluminum ends for the perfect balance of ultra-light weight and strength. We offer these shift knobs in 65mm, 95mm, and 125mm lengths to tailor your shifter's feel, with your choice of a matte or glossy finish. The included adapters allow you to install this lightweight shift knob on vehicles with M16x1.5, M12x1.25, M10x1.25, or M8x1.25 threaded shifters for maximum versatility. Like all Mishimoto performance products, these lightweight carbon fiber shift knobs are backed by our Mishimoto Lifetime Warranty for a lifetime of quick shifts and outrunning the competition.